top of page

תכנון בריכות שחיה

תכנון והיתר לבריכות שחיה בקרקע ובגג ויצירת מערכות פנאי ואירוח

"אני תמיד אומר שבריכה זה כמו חתונה, צריך לבחור נכון וכך לחיות וליהנות יחד שנים רבות. לכן חשוב קודם לבחור אדריכל בעל ניסיון בתחומים הסובבים את הבריכה, כאדריכל העוסק במבנה וגם בנוף ובפיתוח אני מבין את כל האתגרים הנלווים. כדי להיות יעיל ולהקנות שקט ובטחון ללקוחות אני מציע את ההיתר כחבילה הכוללת את כל היועצים מטעמי אותם אני מנהל ומוביל עד קבלת ההיתר" – אמיר מרדכי.


מהם תהליכי התכנון, ההיתרים והבנייה של בריכות שחייה בקרקע ובגג, וכיצד נשלב מערכות פנאי ואירוח. חשיבות קבלת ההיתרים, עמידה בתקני בטיחות והתחשבות בגורמים כמו מיקום, עיצוב ונגישות.

בריכות שחייה מותאמות אישית

בריכות שחייה תמיד היו סמל של יוקרה ורוגע, אך בשנים האחרונות הן הפכו להיות מותאמות אישית ומתאימות להרבה בעלי נכסים יותר מאי פעם. חלפו מזמן הימים של בריכות מלבניות מבטון וסטנדרטיות; כעת, ניתן לעצב ולבנות בריכה שמתאימה לסגנון האישי שלך, לצרכים ולהעדפות שלך. מבריכות עם שפת אינסוף, בריכות טבילה ועד לבריכות טבעיות, האפשרויות הן אינסופיות. בעזרת טכנולוגיה מתקדמת יצרני הבריכות הכינו דגמים רבים ושונים, עיצוב חדשני והנדסה יצירתית, בעלי בתים הופכים את החצר האחורית שלהם לנווה מדבר פרטי משלהם.

יתרה מכך, בריכות שחייה מותאמות אישית אינן מוגבלות לבריכות קרקע מסורתיות. באזורים עירוניים, שבהם המקום מוגבל, בריכות על הגג הפכו פופולריות יותר ויותר. בריכות אלו לא רק מספקות מפלט מרענן מההמולה של חיי העיר, אלא שהן מציעות גם נופים עוצרי נשימה של קו הרקיע. התקנת בריכת שחייה על הגג, לעומת זאת, מגיעה עם מערך אתגרים משלה, כגון תמיכה מבנית, אספקת מים וניקוז. לכן, חשוב לעבוד עם אנשי מקצוע מנוסים שיוכלו להדריך אותך בתהליך ולוודא שבריכת הגג שלך בטוחה, יציבה ועומדת בתקנות המקומיות.

בנוסף למשיכה האסתטית של בריכות שחייה, הן מציעות גם מגוון יתרונות בריאותיים וכושר. שחייה היא פעילות גופנית בעלת השפעה נמוכה שיכולה לשפר את בריאות הלב וכלי הדם, לבנות שרירים ולהפחית מתח. זוהי גם דרך מצוינת לבלות זמן איכות עם המשפחה והחברים, בין אם אתם נרגעים ליד הבריכה או משחקים במים. יתר על כן, בריכות שחייה יכולות להעלות את ערך הנכס שלכם ולהפוך אותו לאטרקטיבי יותר עבור קונים פוטנציאליים, ההשקעה שלכם לפחות פי אחד וחצי במכירה.


תהליך ההיתרים לבריכת שחייה

האם אתם מוכנים לצלול פנימה?

לפני שנתחיל לעצב ולבנות את הבריכה המותאמת אישית שלך, חשוב להבין את תהליך ההיתרים. התקנות המקומיות משתנות בהתאם למיקום, מרחקים מגבולות המגרש, גודל וסוג הבריכה שברצונך להתקין. לכן, חיוני לעבוד עם אדריכל המנוסה בתחום הבריכות ובהמשך עם קבלן בריכה בעל מוניטין מוכח.

השלב הראשון בתהליך ההיתר הוא מפת מדידה ותיק מידע. לאחר מכן זה כרוך בהגשת תוכנית מפורטת של הבריכה המוצעת שלך, כולל מידותיה, מיקומה והחומרים שלה. התוכנית חייבת גם לעמוד בתקני הבטיחות שנקבעו בחוק הבניה. מעבר לאדריכל המתכנן ועורך את הבקשה יש לצרף יועצים שונים כמו: מודד מוסמך, יועץ קרקע וביסוס, מהנדס קונסטרוקציה, יועץ סניטרי, יועץ בטיחות וכיבוי, סוקר עצים, יועץ אקוסטי. בתהליך ההיתר עשויים לדרוש גם בדיקות לאורך תהליך הבנייה על מנת לוודא שהבריכה נבנית על פי התוכנית ובטוחה לשימוש.

בנוסף להיתר מהוועדה המקומית לתכנון ובניה, ייתכן שיהיה עליך לקבל אישורים גם מגורמים אחרים, כגון האגף להגנת הסביבה או מחלקת תברואה. לדוגמה, אם הנכס שלכם נמצא בקרבת שטחי ביצה או אזור מוגן, ייתכן שתצטרכו לקבל אישור המאפשר לכם לבנות במרחק מסוים משטחים אלו. באופן דומה, אם הנכס שלך נמצא ברובע היסטורי המצויים בו עתיקות או בעל מאפיינים אדריכליים מסוימים, ייתכן שיהיה עליך לקבל אישור מוועדת השימור ההיסטורית או מרשות העתיקות לפני בניית הבריכה שלך.


כיצד להבטיח שבריכה עומדת בתקני בטיחות ?

כשמדובר בבניית בריכת שחייה, הבטיחות תמיד צריכה להיות בראש סדר העדיפויות. ישנם מספר תקני בטיחות שיש לעמוד בהם כדי להבטיח שהבריכה שלך בטוחה לשימוש. אחד ממאפייני הבטיחות החשובים ביותר הוא גדר בטיחות בריכה. באזורים רבים, חובה על פי חוק להקים גדר מסביב לבריכה כדי למנוע טביעה בשוגג. הגדר צריכה להיות בגובה של 1.10 מטר ובעלת שער ננעל מהישג ידם של ילדים.

מאפיין בטיחות חשוב נוסף של בריכת שחייה הוא כיסוי הבריכה. כיסוי לבריכה יכול למנוע מילדים וחיות מחמד ליפול בטעות לבריכה כאשר היא אינה בשימוש. הכיסוי צריך להיות מהודק היטב ומסוגל לתמוך במשקל של ילד או חיה. יתרה מכך הכיסוי חוסך באנרגיה ושומר על הטמפרטורה הרצויה ומונע מלכלוך ואבק להיכנס למים.

כמו כן, חשוב שיהיה ציוד מתאים לבריכה, כגון משאבת בריכה ומסנן, אשר מותקנים ומתוחזקים בצורה נכונה. בריכה שאינה מסוננת כראוי או מאוזנת כימית עלולה להוות סכנה בטיחותית לשחיינים. יש צורך בתחזוקה וניקוי שוטפים של הבריכה והציוד שלה כדי להבטיח שהמים בטוחים לשימוש.

לבסוף, חיוני להקפיד על השגחה נאותה בעת השימוש בבריכה. לעולם אין להשאיר ילדים ללא השגחה בבריכה או בקרבתה, וכל השחיינים צריכים להיות מודעים לכללי הבריכה ולהנחיות. כמו כן, חשוב להחזיק בהישג יד ציוד בטיחות, כגון חליפות הצלה ומכשירי ציפה, למקרה חירום. ישנן מצלמות שיודעות לתת התראה מרחוק כאשר יש תנועה בקרבת הבריכה.


לסיכום, תכנון קפדני, עמידה בתקני בטיחות וקבלת אישורים נדרשים הם חיוניים לפרויקטים מוצלחים של בריכות שחייה. עם הכנה וביצוע נכון, בריכות אלו יכולות להפוך לנכסים יקרי ערך לבעלי נכסים ולספק הנאה, פנאי ואירוח לאורך שנים.

באילו תקני בטיחות צריכים פרויקטים של בריכות שחייה לעמוד?

בריכות שחייה הן דרך מצוינת ליהנות ולהירגע, אך עליהן לעמוד בתקני בטיחות מסוימים על מנת להיות בטוחות לשימוש. תקנים אלו מכסים הכל מעיצוב הבריכה והציוד שלה, ועד לחומרים המשמשים בבנייתה. חשוב שפרויקטים של בריכות שחייה יעמדו בתקני בטיחות אלו על מנת להבטיח שכל מי שמשתמש בהם בטוח. מאמר זה ידון באילו תקני בטיחות יש לעמוד בעת בניית פרויקט בריכת שחייה כך שיוכל לספק סביבה בטוחה לכל המשתמשים.

אילו אישורים נדרשים לבניית בריכת שחייה?

בניית בריכת שחייה היא פרויקט מרגש, אך דורש הכנה וניירת רבה. לפני שתוכלו להתחיל בתהליך הבנייה, עליכם לוודא שיש לכם את כל ההיתרים הדרושים. בהתאם למיקומך, היתרים אלה עשויים לכלול היתרי בנייה, היתרי יעוד ואישורי משרד הבריאות. בנוסף, כל שינוי במערכות הניקוז הקיימות או בקווי אספקת המים ידרוש אישורים נוספים מרשות המים המקומית שלך. חשוב לוודא כי כל הניירת הדרושה תטופל לפני תחילת הבנייה שכן אי ביצוע זה עלול לגרום לקנסות או אפילו להרוס את הבריכה.

כמה עולה לבנות בריכת שחייה?

בניית בריכת שחייה בבית יכולה להיות דרך מצוינת ליהנות מחודשי הקיץ ולהתאמן. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את העלות לפני שמתחייבים לפרויקט כזה. עלות בניית בריכת שחייה תהיה תלויה בגורמים רבים כגון גודל, סוג החומרים המשמשים ועלויות העבודה. בנוסף, ישנן הוצאות שונות אחרות שצריך לקחת בחשבון כמו היתרים, עלויות ביטוח ודמי אחזקה. במאמר זה נדון בכמה עולה בדרך כלל לבנות בריכת שחייה בבית.

bottom of page